Ruby, Rails

Kategori (Ruby on rails, Web Tasarım) Yazar (YaMTaR) Tarih : 05-06-2007

Etiketler : , , ,

Herkes yazdı anlattı bide ben anlatayım. 🙂 Doğrusunu söylemek gerekirse ruby on rails geçmişte hayallerimi süsleyen bir dildi, ilk zamanlarda çok fazla ilgi gösteremesemde artık yoğunluğıumu buna verip en iyi şekilde öğrenmek istiyorum.

Ruby nedir?

Temellerine 1993 yılında atılan ve 1995 yılında ise halka duyurulan açık kaynak kodlu bir projedir. Hızlı, kolay, esnek, ve basit bir dildir. Aynı zamanda bedavadır.

Hadi Kuralım

http://rubyforge.org/frs/?group_id=16 adresine giriyoruz ve ruby186-25.exe ‘ i indiriyoruz. indirme işlemimiz bittiğine göre şimdide kuruluma geçelim. hadi küçük çocuklara oyun kurulumunu anlatırız ya aynen öyle ileri ileri ileri dememiz yeterli olacak 🙂 sadece şakaydı, kurulumumuz bittiğine göre şimdide veritabanı uygulamalarımız için gerekli olacak olan Rails‘i kuracağız. Makinamızdan Konsolu açıp(RubyGems Package Manager), Konsolda gem install rails komutunu giriyoruz ve rails paketini kuruyoruz. Birkaç ek paket isteyip istemediğimizi sorduğunda bunlara Y diyerek geçebiliriz. Evet bu işlemlerimiz de bitti şimdi ne yapacağız? Kendimize bir çalışma alanı yapalım mesela "denemelerim" gibi. şimdide Konsoılu açalım ve C:\> cd denemelerim komutuyla klasorune girelim ve Rails projemize başlayalım. Yapacağımız işlem çok kolay C:\denemelerim> rails yamtar rails projeadi böylece proje için rails paketi kurulmuş olacaktır. Konsolumuza tekrar giriyoruz ve cd yamtar diyoruz (siz başka bir proje ismi seçmiş olabilirsiniz) "ruby script/server" komutunu uyguluyoruz ve hemen ekranımıza localhostumuzla ilgili bilgi geliyor ve artık tarayıcımıza http://localhost:3000 yazabiliriz. Ne zaman böyle bir işlem yapsam ve çalıştığını görsem mutlu oluyorum 🙂Yorum yaz